Akumulator do aparatu – przegląd efektywnych źródeł zasilania

paź 5, 2018

Akumulator do aparatu – przegląd efektywnych źródeł zasilania

Wybór odpowiedniego akumulatora, w odróżnieniu od baterii jest ekologicznym i jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem, które gwarantuje wygodę i praktyczność. Mimo, że podczas zakupu akumulatora do aparatu, wybór ten może okazać się droższy, w perspektywie czasu zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy. Jak zatem wybrać akumulator do aparatu by mógł nam on długo służyć?

Co oferują producenci?

Najczęściej wybieranymi pod względem napięcia akumulatorami są modele : LR03 (AAA) – napięcie 1,2 V, LR6 (AA) – napięcie 1,2 V, LR14 (C) – napięcie 1,2 V i 6LR61 (9V) – napięcie 9 V. Są one również jednymi z najłatwiej dostępnych. O napięciu poinformuje nas informacja znajdująca się na opakowaniu. Podczas zakupu akumulatora warto zwrócić uwagę na skład chemiczny rdzenia. W ofertach wielu producentów znajdziemy akumulatory Li-ion (litowo-jonowe), Ni-Zn (niklowo-cynkowe), Ni-Cd (niklowo-kadmowe) i Ni-MH (niklowo-wodorkowe). W zależności od producenta, generacji i wykorzystanych substancji do rdzenia ceny akumulatorów do aparatów mogą znacznie się różnić. Pamiętajmy aby przed zakupem dokładnie zapoznać się z pełną ofertą, gdyż często możliwy jest zakup produktu o tych samych parametrach, mniej znanego producenta, po znacznie niższej cenie.

Jak dobrać akumulator?

Akumulator do aparatu powinien być dobrany pod względem energochłonności naszego sprzętu oraz tego jak często go wykorzystujemy. Jeśli nasz aparat jest narażony na intensywną eksploatację nie warto decydować się na akumulatory Li-ion i Ni-Zn, które dość szybko się rozładowują. Akumulatory, które dostosowane są do nawet 500 cykli ładowanie-rozładowanie to te ze rdzeniem niklowo-wodorowym. Są to urządzenia zaliczane do nowszej generacji, dlatego ich zakup jest niemal gwarantem satysfakcji. Akumulatory te znacznie szybciej się ładują i wolniej wytracają energię. Dokonując zakupu akumulatora do aparatu warto zapoznać się z produktami, które zajęły najwyższe miejsca w rankingach popularności. Z pewnością na uwagę zasługują akumulatory EverActive NC-3000, Technoline BC-700, Powerex WizardOne MH-C9000, Energizer Intelligent i EverActive NC-900U.

Jak zadbać o swój akumulator?

Akumulator do aparatu Duracell EN-EL14 może być niemałym wydatkiem dlatego warto mądrze o niego zadbać, tak by mógł on służyć nam przez długi czas. Istotne jest zastosowanie odpowiedniej ładowarki, która musi być dostosowana do rodzaju ogniw. Jej zły dobór może znacznie wydłużyć podany przez producenta czas ładowania. Nie przetrzymujmy również akumulatorów w zbyt niskich temperaturach, gdyż wpływa to negatywnie na ich żywotność. Koniecznie należy również pamiętać, że nieprzydatny, stary akumulator nie powinien być wyrzucany do śmietnika. Musi on zostać umieszczony w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Znajdziemy je w wielu urzędach, sklepach i miejscach pracy. W przeciwnym razie substancje chemiczne zastosowane w jego rdzeniu mogą doprowadzić do zatrucia i zanieczyszczenia środowiska.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: