3 kluczowe kwestie przy zakładaniu strony internetowej

mar 17, 2017

3 kluczowe kwestie przy zakładaniu strony internetowej

Ważne na samym początku wyjaśnienie terminu hostingu. Jest to udostępnianie miejsca z serwera, który pracuje na danym komputerze bez żadnej przerwy. Wybieranie hostingu nie należy do najłatwiejszych zadań – abyśmy stale mieli dostęp do danej strony, komputer na którym znajduje się nasz serwer odpowiadający za stronę. Ważne jest, by hosting umożliwiał nam jak najlepsze funkcjonowanie naszego serwera. Dzięki temu utrzymamy kontakt ze wszystkimi klientami i zapewne zdobędziemy wielu nowych. Ważnym pojęciem związanym z terminem hostingu jest tzw. uptime. Jest to czas działania naszego serwera w sposób absolutnie bezawaryjny. Uptime określany jest w procentach, dzięki czemu możemy wiedzieć jak dobra jest praca naszego komputera. Uptime powinien wynosić 99%. Znaczy to, że w znacznej większości nasza strona i wszystkie witryny działające dzięki naszemu serwerowi wyświetlą się poprawnie. Przy wyborze odpowiedniego hostingu najważniejsze jest dobranie do naszej witryny limitu, od którego będziemy daleko. Za przekroczenie limitu transferu danych jesteśmy narażeni na płacenie kary.

Jak wybrać domeny i subdomeny?

Domena jest nazwą naszej strony internetowej czy poczty internetowej. Ważne jest, byśmy wiedzieli, że dzięki odpowiedniej domenie możemy wejść na daną stronę. Każda domena pasuje tyko do jednej strony, ale jedna strona może posiadać wiele domen. Istnieją różne końcówki domen – mogą być one międzynarodowe polskie czy typowe dla krajów pewnego rejonu (np. Unii Europejskiej).  Musimy skupić się podczas wybierania odpowiedniej końcówki domeny. Przy ustalaniu nazwy całej domeny, trzeba pamiętać, że nie używamy w nazwach żadnych zmiękczeń, polskich znaków i spacji. W nazwach domen nie używamy także kropek. Subdomeny natomiast składają się z tych samych części i znaków co domeny z jednym wyjątkiem. Dzięki użyciu subdomeny możemy od razu wejść na podstronę danej witryny. Dla przykładu – sama domena to www.twojastrona.pl – jest to adres konkretnej strony. Natomiast subdomeny ułatwia nam korzystanie ze strony za pomocą subdomeny – www.pamiątki.twojastrona.pl  Subdomeny możemy założyć po uzyskaniu domeny.

Podstrony i dodatkowe konta

Każda podstrona istniejącej już strony internetowej zwykle poprzedzana jest znakiem ‘’/’’. Załóżmy, www.twojasttrona.pl/opinie – jest to część strony, na której możemy znaleźć opinie zadowolonych klientów. Podstrony nie zawsze się dodaje, jednak są one pomocne. Dzięki istnieniu podstron, wiemy w jakim dziale strony jesteśmy. Na szczęście podstrona zawsze występuje po głównej nazwie strony, dlatego też zawsze możemy do niej wrócić. Odpowiednia liczba kont pocztowych w naszym serwerze zależy najczęściej od ilości subdomen. Możemy bowiem utworzyć skrytki pocztowe do różnych części strony – do części handlowej (np. pamiątki@twojastrona.pl ), do forum (forum@twojastrona.pl) czy do innych działów na jakie podzielona jest strona. Podział ten umożliwia szybkie porozumiewanie się klientów z pracownikami danej firmy, do której należy strona.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą LTB – tworzenie stron internetowych Wrocław >>

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: